Profesyonel ve Öğrenci Kategorilerinde Finalistler Belli Oldu
6-7-8 Eyül 2017 tarihinde Palazzo Donizetti Hotel Mecidiye Salonu'nda proje ortağı 7 üniversiteden bir araya gelen juri üyeleri teknik ve içerik denetimlerinden geçmiş 86 filmi izleyerek Türk Dünyası Belgesel Film Festivali 2017'nin finalistlerini belirledi.

28 Ağustos'ta son başvuru tarihi biten Festivale Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, İran, Kosova, Rusya, Tataristan, Yakutistan, Başkurdistan, Hakasya, Çuvaşistan, Kabardey Balkar, Gagavuzya, Kerkük'ten başvuran filmler İstanbul, Marmara, Amasya, Ömer Halis Demir, Doğu Akdeniz, Bakü Devlet, Manas İniversitesi'nde görevli juri üyeleri tarafından izlenerek Profesyonel Kategori'de 12, Öğrenci Kategori'de 7 filmi finalist olarak belirlendi.

Doç. Dr. Şükrü Sim, Doç. Dr. Sevinç Aliyeva, Dr. Ezgi Dinçerden, Öğr. Gör. Pembe Tölük, Öğr. Gör. Memduh Yağmur, Öğr. Gör. Stambulbek Mambetaliev, Öğr. Gör. Timur Yılmaz'dan oluşan juri daha önce kendilerine iletilen linkler aracılığıyla izledikleri filmleri 3 gün boyunca değerlendirerek sonuçlara vardılar.

Finalist filmler 28-29 Eylül tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Kültür Merkezi'nde izlenebilecek. Festivalin ödül ötreni ise 30 Eylül 2017 tarihinde İstanbul Üniversitesi Cemil Bilsel Konferans Salonu'nda yapılacak.

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Profesyonel Kategorisi Finalistleri
  • Aina Meredova - Blank Sheet - Türkmenistan
  • Azamat Arikov - Life Is Wonderful - Kırgızistan
  • Burak Türten - Kamyon - Türkiye
  • Eugene Lumpov - The Way - Kazakistan
  • Farit Farisov - Regeneration - Tataristan
  • Gülşah Saru - Sıraç - Türkiye
  • Hüseyin Özden - Livera'da kalandar - Türkiye
  • Ivan Golovnev - Land Of Udehe - Rusya
  • Mikhail Barynin - 24 Snow - Yakutistan
  • Moldoseyit Mambetakunov - World Remained From Forefathers - Kırgızistan
  • Sabri Kuşkonmaz / Sema Ali Erol - Kayadan Kopmadik - Türkiye
  • Tansulpan Burakayeva - Bashkir Women's Costume - Başkurdistan

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Öğrenci Kategorisi Finalistleri
  • Abdurrahman Demir - Kırmızı
  • Alihan Erbaş / Harun Köybaşı - Baki
  • Anil Bayrak / Fatema Khawari - Kafes
  • Ayzada Aliyeva - Derviş
  • Farida Seytaliyeva - Küçük Ozan
  • Fatih Ertekin - Bulutların Arasında
  • Kasiet Kubaniçbek - Oymok