Dilde Birlik 9 Ülke 9 Şehir 1 Festival

8. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Finalistleri Belirlendi




8. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali web sitesi üzerinden yapılan 22 ve FilmFreeway üzerinden yapılan 350, toplam 372başvurudan, şartnameye uyan 151 belgesel film yarışmaya kabul edilerek ön jüriye teslim edildi.

Konuyla ilgili Festival Direktörü Menderes Demir şu açıklamayı yaptı ”T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü,Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı,Türk Dünyası Belediyeler Birliği,TİKA,katkıları,Üniversiteler,Meslek örgütleri,İletişim ve Medya kuruluşları ile sivil toplum teşkilatlarının proje ortaklığında yapılan Festivalin Gala ve Ödül töreni 19-22 Ekim 2023 tarihlerinde Ankara da yapılacak. Ödül alan filmler 9 ülkede gösterilecek diyen demir açıklamasını şu şekilde sürdürdü”Türkiye'den Ön Jüri Başkanı Yönetmen Ferda Gürcan, Yönetmen Görüntü Yönetmeni, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, GSF, Görsel İletişim Tasarımı Bölümünden Barış Konor, TRT Belgesel Yönetmeni, Yapımcısı Esin Özalp Öztürk, Sinema Yazarı, Hasan Nadir Derin, Sinema Araştırmacısı, Görüntü Yönetmeni Hayri Çölaşan, Yönetmen Korkut Akın, Niğde Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Gazetecilik Bölümü, Öğretim Üyesi Lokman Zor, Yönetmen, Eğitmen Meral Özdemir, Dokuz Eylül Üniversitesi Film Tasarımı Ana Sanat Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi Muhammed Toprak, Amasya Üniversitesi Basın Halkla İlişkiler Müdürü Timur Yılmaz’dan oluşan ön jüri üyeleri 15 Eylül 2023 tarihinde toplanarak Uzun, Kısa ve Öğrenci Belgesel Yarışmasına katılan toplam 30 filmi finalist olarak belirlemiştir diyerek finale kalan filmleri  

Finalist Film 

Uzun Belgesel Film Yarışmas

An Kalır (The Moment Remains) / 2021 / Ebru Şeremetli / 01:49:45

Anne Türkler Geliyor / 2023 / Kurtuluş Özgen, Hasan Özgen / 01:14:31

Arkadaşloch-Nobody’s Problem / 2022 / Nilay Kılınç, Markus Bauer,Alexander Brugger / 01:18:53

Emma / 2023 / Merve Kuş Mataracı / 00:46:00

Fatma'dan Sonra 40 Yıl (The 40 Years After Fatma) / 2021 / Sezer Ağgez / 01:24:56

Fikrat Amirov / 2022 / Vagif Mustafayev / 00:59:57

Filmleriyle Bir Anadolu Yolcusu Sabahattin Eyüboğlu / 2023 / Pınar Akçay Demirkıran / 00:57:27

Közüngü / 2022 / Ahmet Tolga Ayıklar / 01:14:00

Metamazon / 2022 / Can Adiloğlu / 01:00:00

Toprağın Uyanışı (Awakening of the Soil) / 2022 / Berkay Tunalı / 00:42:24 “dan oluşurken en fazla filmin müracaat ettiği kısa film finalistleri 13 film olarak belirlendi.

 

Kısa Belgesel Film Yarışması

 

Böyük Qırmızı Ev (Big Red House) / 2023 / Belgesel / Leylakhanim Ganbarli / 00:16:00

Cevizin Altında (Under The Walnut Tree) / 2023 / Belgesel / Begüm Aksoy, Deya Ar / 00:20:00

Kırmızı Çanta (Red Bag) / 2023 / Belgesel / Mert Kartal / 00:20:00

Köhnə Radio (An Old Radio) / 2022 / Belgesel / Mübariz Nağıyev / 00:12:27

Leyl (Night) / 2022 / Belgesel / Mehmet Tolga Eskiocak / 00:14:00

Miras: Agroekolojik Bir Döngü (Heritage: An Agroecology Cycle) / 2023 / Tamer Açıkgöz / 00:12:03

Nowruz / 2023 / Belgesel / Erturan (Darioush) Najafi Gol / 00:29:20 / İran

Obanın Kadınları (Nomad Women) / 2022 / Belgesel / Kader Çetintaş / 00:31:40

Postacı (Poçtalyon) (Postman) / 2023 / Belgesel / Ibadılla Acıbayev / 00:25:00

Suriyeli Kozmonot (The Syrian Cosmonaut) / 2022 / Belgesel / Charles Emir Richards / 00:12:50

Tek Kullanımlık Dünya (Disposable World) / 2023 / Belgesel / Ömer Sami Ciminli / 00:23:36

Varlık (Existence) / 2021 / Belgesel / Ertuğrul Kulaksızoğlu / 00:19:50

Vira / 2023 / Belgesel / Yavuz Selim Taşcıoğlu / 00:15:00 diyerek.

 

Öğrenci Belgesel Film Yarışması finalistlerini ise şu şekilde açıkladı.


Beyaz Dağın Çocukları (Children of the White Mountain) / 2023 / Belgesel / Yalçın Çiftçi / 00:20:00

Ekmek Teknesi / 2023 / Belgesel / Meryem Ateş, Hakan Varankaya / 00:19:13

Harvesting Our Tea / 2022 / Belgesel / Sheida Kiran / 00:30:00, İngiltere

Kennedy'nin Doğuşu (The Birth Of Kennedy) / 2022 / Belgesel / Gülben Arıcı / 00:16:08

Kuyaş'ın İpleri (The Threads of Koyash) / 2023 / Belgesel / Tuğçe Talkan / 00:11:46

Merjem (Mary) / 2022 / Belgesel / Hatice Kübra Ergen / 00:07:08

Şampiyonun Yolculuğu (Champion's Journey) / 2023 / Belgesel / Pınar Yıldırım Karaman / 00:12:02

Tirik Askar (The Soldier is Alive) / 2023 / Belgesel / Sherzod Nazarov / 00:10:01” dedi.








Son Haberler

Etkinlik Takvimi

TÜRK DÜNYASINDA KÜLTÜR ŞÖLENİ 9.TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACAATLARI DEVAM EDİYOR

TÜRK DÜNYASINDA KÜLTÜR ŞÖLENİ 9. TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACAATLARI DEVAM EDİYOR

8. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Niğde Gösterimleri Yapıldı

Türk Dünyası Ödüllü Film Gösterimleri Sivasta



İletişim

Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu

Genel Merkez

Asmalı Mescit Mahallesi İstiklal Cad .Sofyalı Sokak No:20/21 Beyoğlu/İstanbul Türkiye‎

+90 (312) 417 32 21

+90 (532) 068 43 71

info@tdgf.org.tr

Osmaniye Şube

İstiklal Mah. Tülücüler Sok. Baloğlu Pasajı Kat:3 No:3 - Merkez / OSMANİYE

tdgf16@hotmail.com

 



Türk Dünyası Belgesel Film Festivali T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından organize edilen bir etkinliktir.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, 5224 sayılı yasa gereğince Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'ndan alınan izinle düzenlenmektedir.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'nun film festivalleri için belirlemiş olduğu ilkeleri benimser.
2018 © Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım oramedya