Dilde Birlik 9 Ülke 9 Şehir 1 Festival

Film festivali Niğde'de son buldu !..
7. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, Ödüllü Filmler Niğde Gösterimleri yapıldı.
Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu (TDGF) ile Kültür Sanat Vakfının hazırladığı, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ile Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyetinin Proje ortağı film festivalinin son gösterimleri, 15 Temmuz şehidi Ömer Halisdemir anısına Niğde'de düzenlendi.
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi 1071 nolu salonda yapılan ödüllü film gösterimlerine; Niğde Vali Yardımcısı Resül Özdemir, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, Maltepe Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hakan Aytekin, Niğde Gazeteciler Yazarlar Cemiyeti Başkanı Şerife Türkeş, üniversite akademisyenleri ile öğrenciler katıldı.
Programda sırasıyla; Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Şerife Türkeş, TDGF Başkanı Menderes Demir ve NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu konuşma yaptı.


TÜRKEŞ; ARKADAŞLARIMIZLA YOLA ÇIKTIK, DÜNYAYA DUYURDUK
İlk konuşmacı olarak kürsüye çıkan Türkeş; "Değerli misafirler; 9 yıl önce 6-7 gazeteci arkakadaşımla birlikte, Üniversitemiz kültür evinde bir araya gelerek biz bu yola çıktık.
Hiç unutmuyorum o toplantıda, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir'e "Ne yapacağız nasıl yapacağız, başkanım" diye sormuştum.
Kendisi şöyle söylemişti; Doğu Türkistandan balkanlara kadar Türk akrabalarımızla bağlarımızı güçlendirmek istiyoruz, demişti.
Ne yalan söyleyeyim; o günlerde bu projenin bu noktaya geleceğini hiç hesaplayamazdım. Bugün geldimiz noktada Türk dünyası; bu festival filmlerle binlerce kilometreden birbirlerinin evlerine konuk oluyor. Bizler de Türk dünyası denilince gururlanıyor, bitmek bilmez hevesle akrabalarımızı, adetimizi, örfümüzü, geleneğimizi, göreneklerimizi sizlere ulaştırmanın gurununu yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.


MENDERES DEMİR: İLK DESTEKÇİLERİ NİĞDE'DEN BULDUM
TDGF Başkanı Menderes Demir ise;"İlk olarak Niğde Gazeteciler Yazarlar Cemiyeti ile Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi bizimleydi. Festival için Niğde için çok önemli. Son kapanışı da Niğde'de yapıyoruz çünkü hain FÖTÜ hareketinin engellenmesine mührünü vuran Ömer Halisdemir ve şehitlerimiz anısına son gösterimimizi burada yapıyoruz. 2016 yılında başladığımızda 2 üniversitemiz vardı. Şuan 16 üniversite bize destek veriyor. 9 ülke 32 bölgede Türk dünyası için çalışan gönül insanları var."
Demir konuşmasına şöyle devam etti; "Festivallerimizin amacı değerlerimizi, kültürlerimizi önce kendi akrabalarımıza aktarmak sonra da insanlığa sunmak için bu festivalleri yapıyoruz."


REKTÖR USLU; PAYDAŞI OLMAKTAN ONUR DUYUYORUZ
NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu; "Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi olarak özellikle öğrencilerimizin sosyal faaliyetlerine çok önem veriyoruz. Geçen hafta üniversitemizde sinama salonumuzu açtık. Öğrencilerimize ücretsiz olarak film gösterimleri yapıyoruz. İnanılmaz bir rağbet var. İnşallah bu ödüllü filmleri de kısa zamanda göstereceğiz. Sinema kültürüne katkı sağlayarak bu kültürün dünya üzerinde yerleşmesini sağlayan bu değerli festivalin Türk dünyasındaki bağları güçlendirmesine de çok önemli katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda Türk kültürü ve Türkün dünyaya bakış açısını yansıtmak amacıyla 7'ncisi yapılan Türk Dünyası Belgesel Film Festivalinin bir paydaşı olmaktan onur duyduğumuzu da belirtmek isteriz. Ömer Halisdemir'in ismini dünyaya duyurmaktan büyük bir gurur duyuyoruz."


Fikirde birlik 9 Ülke 9 Şehir 1 Festival sloganıyla hazırlanan filmlerin gösterildiği program sonunda; NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu'ya katkılarından dolayı, TDGF Başkanı Menderes Demir tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.


Türk Dünyası Gazeteciler Fedarasyonu (TDGF) Başkanı Menderes Demir ve Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Şerife Türkeş'in de yer aldığı ödüllü film gösterimleri; hatıra fotoğrafı ile son buldu.
Son Haberler

Etkinlik Takvimi

TÜRK DÜNYASINDA KÜLTÜR ŞÖLENİ 9.TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACAATLARI DEVAM EDİYOR

TÜRK DÜNYASINDA KÜLTÜR ŞÖLENİ 9. TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACAATLARI DEVAM EDİYOR

8. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Niğde Gösterimleri Yapıldı

Türk Dünyası Ödüllü Film Gösterimleri Sivastaİletişim

Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu

Genel Merkez

Asmalı Mescit Mahallesi İstiklal Cad .Sofyalı Sokak No:20/21 Beyoğlu/İstanbul Türkiye‎

+90 (312) 417 32 21

+90 (532) 068 43 71

info@tdgf.org.tr

Osmaniye Şube

İstiklal Mah. Tülücüler Sok. Baloğlu Pasajı Kat:3 No:3 - Merkez / OSMANİYE

tdgf16@hotmail.com

 Türk Dünyası Belgesel Film Festivali T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından organize edilen bir etkinliktir.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, 5224 sayılı yasa gereğince Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'ndan alınan izinle düzenlenmektedir.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'nun film festivalleri için belirlemiş olduğu ilkeleri benimser.
2018 © Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım oramedya