Dilde Birlik 9 Ülke 9 Şehir 1 Festival

PROJE ORTAKLIĞI YAPTIĞIMIZ AL-FARABİ KAZAK MİLLİ ÜNİVERSİTESİ DÜNYANIN EN İYİ 165.ÜNİVERSİTESİ

Al-Farabi Kazak Millî Üniversitesi, Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından belirlenen ve Kazakistan Cumhuriyeti’nin Eğitim ve Bilimi Geliştirme Devlet Programı’na dahil edilen 2020 yılında dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında en az 2 Kazakistan yüksek öğrenim kurumunun katılması görevini onurla yerine getirmiş bulunmaktadır. Kazakistan Üniversitesi, küresel QS sıralamasında 165. sıraya yükselerek olağanüstü bir atılım gerçekleştirmiştir. Kazak Millî Üniversitesi, Uluslararası Bilim ve Eğitim alanında dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olduğunu kanıtlamıştır.
 

Al-Farabi Kazak Millî Üniversitesi, Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından belirlenen ve Kazakistan Cumhuriyeti’nin Eğitim ve Bilimi Geliştirme Devlet Programı’na dahil edilen 2020 yılında dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında en az 2 Kazakistan yüksek öğrenim kurumunun katılması görevini onurla yerine getirmiş bulunmaktadır. Kazakistan Üniversitesi, küresel QS sıralamasında 165. sıraya yükselerek olağanüstü bir atılım gerçekleştirmiştir. Kazak Millî Üniversitesi, Uluslararası Bilim ve Eğitim alanında dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olduğunu kanıtlamıştır.

Dünyanın saygın Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu Quacquarelli Symonds (QS), dünya üniversiteleri üzerine yapılan araştırmaların bu yılki sonuçlarını yayınladı.QS analitik raporunda da belirtildiği gibi, Al-Farabi Kazak Millî Üniversitesi 42 sıra yükselerek küresel sıralamada 165. sıraya yerleşti ve “Dünyanın ilk 200 üniversitesi arasında yer alan ilk Kazakistan üniversitesi” oldu.Sovyet sonrası ülkelerden M.V. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi ve Al-Farabi Kazak Millî Üniversitesi olmak üzere, sadece iki üniversite bu gruba dahil edilmiştir.

Dünya yüksek öğrenim tarihinde benzeri görülmemiş bir dinamik gelişme gösteren üniversite, 9 yıl içinde yaklaşık 500 sıraya ilerlemiştir. Dünya sıralamasında kısa bir sürede böylesine benzersiz bir ilerleme, “Al-Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi Fenomeni” olarak adlandırılmış ve yabancı uzmanların dikkatini çekmiştir. Kazak Üniversitesinin dinamik gelişiminin canlı bir örneği, uluslararası akademik toplulukta aktif olarak tartışılmaktadır.Birçok yabancı üniversite Al-Farabi Kazak Millî Üniversitesi’nin olumlu deneyimini uygulamaya başlamıştır.

Dünya sıralamasında elde edilen yüksek başarının arkasında üniversite Rektörü akademisyen Galım Mutanov gözetimindeAl-Farabi Kazak Millî Üniversitesi’nin küresel rekabet gücünü artırmak için üniversite ekibi tarafından yapılan ciddi bir emek vardır. Üniversitede kümelenme planında kapsamlı bir yapısal modernizasyon gerçekleştirilip sonuç odaklı bir yönetim sistemi uygulanmaktadır.Önde gelen yabancı üniversitelerle birlikte çift diploma programları ve İngilizce eğitim programları uygulanmakta ve bunun sonucunda Kazakistan genelinde uluslararası öğrencilerin çoğu Al-Farabi Kazak Millî Üniversitesi’ndeeğitim görmektedir.Sadece son bir yılda onların sayıları 15 kat artmıştır.

Microsoft Şirketi Al-Farabi Kazak Millî Üniversitesi’nin dijital modelini en iyi uygulamalardan biri olarak kabul etmiştir. Üniversite, “bilimsel bir fikirden ticarileştirilmesine kadarki” teknolojik bir koridora sahiptir ve onun etkin kullanımı sayesinde, üniversitedeki araştırma projelerinin hacmi 5 yılda 2,5 kat artmıştır. Yüksek dereceli uluslararası dergilerdeki Kazak bilim insanının her beş yayınından birindeAl-Farabi Kazak Millî Üniversitesi’ndekibilim insanlarının katkısı vardır.Son 5 yılda, üniversite altyapısının toplam alanı% 50’ye yükseldi.

Birleşmiş Milletler“Akademik Etki”  Sürdürülebilir Kalkınma Programı’nın küresel bir merkezi olan Al-Farabi KazMÜ, Yeni Nesil Üniversite "Üniversite 4.0" modelini geliştirdi ve uyguladı.New York'taki BM Genel merkezinde sunulan “Üniversite 4.0” modelinin uluslararası düzeyde yaygınlaştırılması önerildi. Al-Farabi KazMÜ, dünyanın 12 ülkesinde el-Farabi merkezleri açtı.

Al-Farabi Kazak Millî Üniversitesi’nin dünya eğitim alanındaki liderlik seviyesi diğer uluslararası derecelendirme kuruluşlarının da dikkatini çekmektedir. Al-Farabi KazMÜ, dünyadaki en iyi 200 çevre ve en ileri teknoloji üniversitelerinin içindeki ilk 50 grubundan biridir.Avrupa Bilim ve Sanayi Odası sıralamasında Al-Farabi KazMÜ “AA+” notu alarak Avrupa’nın önde gelen üniversiteleri arasında yer aldı.Tüm bu başarılar sayesinde Al-Farabi KazMÜ, Türk ve İslam dünyasının en iyi üniversitesi olarak kabul edilmiştir.

QS sıralamasında ilk sırada Massachusetts Teknoloji Enstitüsüve ikinci ve üçüncü sırada sırasıyla Stanford ve Harvard Üniversiteleri (tümü ABD üniversiteleridir) yer almaktadır. Dünyanın en iyi on üniversitesi tamamen Amerikan ve İngiliz üniversitelerinden oluşmaktadır.
Son Haberler

8. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Finalistleri Belirlendi

III. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI İLETİŞİM VE SANAT SEMPOZYUMU AZERBAYCANDA DÜZENLENECEK

TÜRK DÜNYASINDA KÜLTÜR ŞÖLENİ BAŞLIYOR SON MÜRACAAT 30 AĞUSTOS 2023

8.TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACAATLARI BAŞLADI

Film festivali Niğde'de son buldu !..İletişim

Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu

Genel Merkez

Asmalı Mescit Mahallesi İstiklal Cad .Sofyalı Sokak No:20/21 Beyoğlu/İstanbul Türkiye‎

+90 (312) 417 32 21

+90 (532) 068 43 71

info@tdgf.org.tr

Osmaniye Şube

İstiklal Mah. Tülücüler Sok. Baloğlu Pasajı Kat:3 No:3 - Merkez / OSMANİYE

tdgf16@hotmail.com

 Türk Dünyası Belgesel Film Festivali T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından organize edilen bir etkinliktir.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, 5224 sayılı yasa gereğince Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'ndan alınan izinle düzenlenmektedir.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'nun film festivalleri için belirlemiş olduğu ilkeleri benimser.
2018 © Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım oramedya