Dilde Birlik 9 Ülke 9 Şehir 1 Festival

TÜRK DÜNYASI 2020 YIL BELGESELİNİ SEÇİYOR

Profosyonel ve Ögrenci Katagorisinde Yapılacak olan Yarışmanın Teması “Türk KÜLTÜRÜ VE TÜRKÜN DÜNYAYA BAKIŞ AÇISI “ Dereceye giren Filmler Dokuz Ülkede Gösterime Çıkartılacak
Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonunun Öncülüğünde Devlet Kuruluşları, Üniversiteler, Meslek Örgütleri Proje ortaklığı ve Destekleri ile 5. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması yapıyoruz. Türk Dünyası 2020 Yılı Belgeselini Seçiyor. Profosyonel ve Öğrenci kategorilerinde gerçekleştireceğimiz. Festival ve Yarışmasına Müracaatlar başlamış olup; son Müracaat tarihi 20 ağustos 2020 mesai bitimine kadardır.
Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu olarak Dünyanın en eski ve yaygın birikimlerinden biri olan Türk kültürü, binlerce yıllık köklü ve seçkin bir mirası temsil etmektedir. Bu köklü ve seçkin mirasın gerek gelişim sürecini, gerek taşıdığı maddi ve manevi değerleri gelecek kuşaklara aktarmak ve yaşatmak önemli bir görev sorumluluğunu omuzlarımıza yüklemektedir. Çünkü Türk medeniyetinin anlatılması ve genç nesiller tarafından anlaşılması, gelecekte şekillenecek olan kültür çevremiz açısından büyük önem taşımaktadır. Bu maksatla Türk Dünyası Belgesel Film Festivallerini yapıyoruz.

Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ,Macaristan ve Makedonya başta olmak üzere; özerk Türk cumhuriyetleri, Tataristan, Çuvaşistan, Başkurdistan,Tuva,Yakutistan, Dağıstan ve Hakasya ile akraba topluluklarının katımı ile.
5.Türk Dünyası Belgesel film festivali ve belgesel film yarışması Temasını “TÜRK KÜLTÜRÜ VE TÜRKÜN DÜNYAYA BAKIŞ’ı belirleyip,03 ekim 2020 Türkiye- İstanbul da; gösterimler ve Gala ödül törenini yapıp,6 Türk cumhuriyeti ve 3 Türk bölgesinde Derece alan Filmlerin gösterimi gerçekleştirilecektir.
Proje ortaklarımız Türkiye’den İstanbul,Niğde Ömer Halisdemir,Gümüşhane ve Yozgat Bozok Üniversiteleri; Azerbaycan’dan Bakü Devlet,Azerbaycan Medeniyet ve ince sanat,Kazakistan’dan Milli El Farabi ,Kırgızistan’dan Kırğızistan Türkiye Manas,Makedonya’dan, Fon,KKTC’den Yakın Doğu Üniversiteleri, Özbekistan Taşkent Devlet Medeniyet ve sanat Enstitüsü ile Kazakistan Jürgenov Milli Sanat Akademisi dir.
Proje destekçilerimiz , Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, TİKA, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Yunus Emre Enstitüsü, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ,Kültür Daire Başkanlığı, Kültür A.Ş’dir.
Projemize katkı koyan sivil toplum örgütleri ve yayın kuruluşları Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı,Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın vakfı, , Azerbaycan Matbuat Şurası, Kırgızistan Han Tangrı vakfı’dır.
TRT Avaz,,TV,Türkmeneli,TV,Kırgızistan-ASİATV,Kazakistan EL ARNA TV,KKTC,BAYRAK RADYO TV, GENÇ TV,Türkiye ort tv,Mercan tv,Aksu tv,Fırat tv,BRTV’nin yayın desteği ile gerçekleştirecegiz.
Festivalle ilgili Geniş bilgiyi www.turkbelgesel.com sitesinden öğrenip,Müracaatları infğ@turkbelgesel.com veya tdgd16@hotmail.com adresine gönderebilirler. Son müracaat tarihi 20 Ağustos 2020 mesai saati bitimine kadardır.
Son Haberler

8. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Finalistleri Belirlendi

III. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI İLETİŞİM VE SANAT SEMPOZYUMU AZERBAYCANDA DÜZENLENECEK

TÜRK DÜNYASINDA KÜLTÜR ŞÖLENİ BAŞLIYOR SON MÜRACAAT 30 AĞUSTOS 2023

8.TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACAATLARI BAŞLADI

Film festivali Niğde'de son buldu !..İletişim

Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu

Genel Merkez

Asmalı Mescit Mahallesi İstiklal Cad .Sofyalı Sokak No:20/21 Beyoğlu/İstanbul Türkiye‎

+90 (312) 417 32 21

+90 (532) 068 43 71

info@tdgf.org.tr

Osmaniye Şube

İstiklal Mah. Tülücüler Sok. Baloğlu Pasajı Kat:3 No:3 - Merkez / OSMANİYE

tdgf16@hotmail.com

 Türk Dünyası Belgesel Film Festivali T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından organize edilen bir etkinliktir.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, 5224 sayılı yasa gereğince Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'ndan alınan izinle düzenlenmektedir.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'nun film festivalleri için belirlemiş olduğu ilkeleri benimser.
2018 © Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım oramedya