Dilde Birlik 9 Ülke 9 Şehir 1 Festival

TÜRK DÜNYASI 7.BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACATLARI DEVAM EDİYOR
 

FESTİVALİN TEMASI “TÜRK KÜLTÜRÜ VE TÜRKÜN DÜNYAYA BAKIŞ AÇISI”

 

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu ve Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema vakfı Pr T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü  ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği  Destekleri Üniversiteler,Meslek Örgütleri,Sivil Toplum Teşkilatları ve Basık Kuruluşları Proje ortaklığında Türk Dünyası 7.Belgesel Film Festivali yapılıyor.

 

Profesyonel ve Öğrenci kategorisindeki filmlerin teması Türk Kültürü ve Türk’ün Dünyaya Bakış Açısı olarak belirlendi. Dereceye giren Filmler “Fikirde Birlik 9 ülke 9 şehir 1 Festivalsloganı ile dokuz farklı ülkede gösterilecek. 

.

TÜRK DÜNYASI 2022 YILI BELGESELİNİ SEÇİYOR.

Profesyonel ve Öğrenci kategorilerinde gerçekleşecek Festival ve Yarışmaya müracaatlar başlamış olup son başvuru tarihi 30 Ağustos 2022’dir.

Festival düzenleme kurulu olarak dünyanın en eski ve yaygın kültür miraslarından birini Türk kültürünün temsil ettiğini düşünüyoruz.Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve bu mirası yaşatmak önemli sorumluluklarımızdandır.

Türk kültürünün profesyoneller ve genç nesiller tarafından belgelenmesi tanınması her geçen gün değişen dönüşen dünyada iz bırakmak açısından önem taşımaktadır.Bu maksatla Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışmaları yapılmakta.

Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan ve Makedonya başta olmak üzere; özerk Türk Cumhuriyetleri, Tataristan, Çuvaşistan, Başkurdistan, Tuva, Yakutistan, Dağıstan, Hakasya ve akraba topluluklarının katımı ile Türk Dünyası 7.Belgesel film festivali ve yarışmasının  Gala ödül töreni Türkiye de yapılacak.Akabinde 7.Türk cumhuriyeti ve 3 Türk bölgesinde derece alan Filmlerin gösterimleri amaçlıyoruz.

Proje ortaklarımız; Türkiye’den İstanbul Üniversitesi,Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi,Osmaniye Kork Ata Üniversitesi,Karabük Üniversitesi  ve Yozgat Bozok Üniversitesi.Azerbaycan’dan Bakü Devlet, Azerbaycan Medeniyet ve İnce Sanat, Üniversitelesr,Kazakistan’dan Al Farabi Kazak Milli Üniversitesi,Jurganov adına Sanat Akademisi,Kırgızistan’dan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi,Makedonya’dan Amerikan Fon Üniversitesi, KKTC’den Yakın Doğu Üniversiteleri ve Özbekistan Taşkent Devlet Medeniyet ve Sanat Enstitüsü,Özbekistan Gazetecilik ve kitle iletişim Üniversiteleridir.

Festival destekçilerimiz; T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, TİKA, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Yunus Emre Enstitüsü dür.

Projemize katkı veren sivil toplum örgütleri ve yayın kuruluşları;SE-SAM, FİLM-SAN Vakfı, Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Azerbaycan Matbuat Şurası, Kazakistan Türk Medeniyetleri Vafı,Kırgızistan Han Tangrı Vakfı’dır.

TRT Avaz TV, Türkmeneli TV, Kırgızistan-ASİA TV, Kazakistan EL ARNA TV, KKTC Bayrak Radyo TV, Genç TV, Türkiye-Mercan TV, Aksu TV, Fırat TV, BRTV’nin yayın desteği ile gerçekleştirecektir.

Festivalle ilgili Geniş bilgi www.turkbelgesel.com sitesinden ögrenilip,müracaatlar info@turkbelgesel.com  adresi üzerinden yapılmaktadır.

 

 
Son Haberler

Etkinlik Takvimi

TÜRK DÜNYASINDA KÜLTÜR ŞÖLENİ 9.TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACAATLARI DEVAM EDİYOR

TÜRK DÜNYASINDA KÜLTÜR ŞÖLENİ 9. TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACAATLARI DEVAM EDİYOR

8. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Niğde Gösterimleri Yapıldı

Türk Dünyası Ödüllü Film Gösterimleri Sivastaİletişim

Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu

Genel Merkez

Asmalı Mescit Mahallesi İstiklal Cad .Sofyalı Sokak No:20/21 Beyoğlu/İstanbul Türkiye‎

+90 (312) 417 32 21

+90 (532) 068 43 71

info@tdgf.org.tr

Osmaniye Şube

İstiklal Mah. Tülücüler Sok. Baloğlu Pasajı Kat:3 No:3 - Merkez / OSMANİYE

tdgf16@hotmail.com

 Türk Dünyası Belgesel Film Festivali T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından organize edilen bir etkinliktir.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, 5224 sayılı yasa gereğince Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'ndan alınan izinle düzenlenmektedir.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'nun film festivalleri için belirlemiş olduğu ilkeleri benimser.
2018 © Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım oramedya