Dilde Birlik 9 Ülke 9 Şehir 1 Festival

Türk Dünyası 8. Belgesel Film Festivali 2023’te Ankara’da
Türk Dünyası 

Kültür şöleni başlıyor

 

Türk Dünyası 8. Belgesel Film Festivali 2023’te Ankara’da

 

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonunun öncülüğünde yapılan Türk Dünyası 8. Belgesel Film Festivali 19-23 Ekim 2023 tarihleri arasında Ankara’da yapılacak. Festivalin amacı belgeselci ve sinemacıları bir araya getirmek, Türk dünyasının öz ve kök değerlerini ortaya çıkarmaktır.

Festivale bu yıl 23 ülkeden 372 film müracaat etti. Temaya uygun 151 belgesel film yarışmaya kabul edildi. Ön Jüri başkanı Ferda Gürcan Uzun Belgesel, Kısa Belgesel ve Öğrenci Belgeselde finalist filmleri belirledi. Uzun belgeseller filimler Enis Rıza Sakızlı, kısa belgesel filmlerler Sibel Göloğlu ve öğrenci belgesel filimler Lokman Zor başkanlıklarında oluşan jürilerlece değerlendirilerek ödül alan filmler belirlendi. 8. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri 22 Ekim 2023 tarihinden Pazar günü TRT Arı stüdyolarında TRT AVAZ’ın canlı yayınlayacağı Ödül Töreni ve Gala Gecesi’nde sahiplerini bulacak.

Bu yıl Festivali 6 Şubat Kahramanmaraş Depremindeki şehitlerimize olan İthaf ediyoruz.Yine bu yıl Türk dünyasının Yiğit ve Gür Sesi Geçtiğimiz Günlerde Edebi Aleme Uğurladığımız Azerbaycan Meclisi Kültür Komisyonu Başkanı ve Milletvekili Ganire Paşayeva’ anısına “Onur Ödülü”nü en iyi filmlerimizden birine vereceğiz. “Yaşam Boyu Onur Ödülü”nü ise Akademisyen Araştırmacı Kültür İnsanı İrfan Gürdal Bey’e takdim edilecek. 

Finalist Filmler 19 Ekim 2023 tarihinde Başkent Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi salonlarında gösterime çıkıyor. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi 100. Yıl Kültür Merkezi’nde Azerbaycan Filmleri Afis Sergisi ve Dr. Aysel Güney Türkeç’in “Emek Dünyamız” isimli sergi açılışı var. Aynı salonda Azerbaycan’dan Hayal Rızan’nın çektigi “Maya “ belgesel filmi ile belgesel film gösterimlerimiz başlayacak.Gösterimler Ankara Bilim Üniversitesi’nde devam edecek. Ankara Bilim Üniversitesi’ndeki ilk gösterilecek belgesel filmin yönetmeni Alihan Erbaş

                     Ödül Alan Belgesel Filmlerin Gösterimi 9 Ülkede Olacak

 

Festivalde ödül alan Filmler ilk olarak 25-28 Ekim Azerbaycan Bakü’de Bakü Devlet Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi ve Halk gösterimi ile başlayacak. Sonra Kazakistan,Kırgızistan, Özbekisten, Macaristan,Kuzey Makedonya, Bosna Hersek ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetleri’nde yapılacak.Festivalin kapanışı Niğde Ömer HALİSDEMİR Üniversitesinde Şehit Ömer Halisdemir nezdinde tüm şehitlerimize ithaf ettiğimiz gösterimle sona erecek. 

8.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü,Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği katkıları,Üniversiteler, Meslek örgütleri, İletişim ve Medya kuruluşları ile sivil toplum teşkilatlarının proje ortaklığında yapılmaktadır.
Son Haberler

Etkinlik Takvimi

TÜRK DÜNYASINDA KÜLTÜR ŞÖLENİ 9.TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACAATLARI DEVAM EDİYOR

TÜRK DÜNYASINDA KÜLTÜR ŞÖLENİ 9. TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACAATLARI DEVAM EDİYOR

8. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Niğde Gösterimleri Yapıldı

Türk Dünyası Ödüllü Film Gösterimleri Sivastaİletişim

Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu

Genel Merkez

Asmalı Mescit Mahallesi İstiklal Cad .Sofyalı Sokak No:20/21 Beyoğlu/İstanbul Türkiye‎

+90 (312) 417 32 21

+90 (532) 068 43 71

info@tdgf.org.tr

Osmaniye Şube

İstiklal Mah. Tülücüler Sok. Baloğlu Pasajı Kat:3 No:3 - Merkez / OSMANİYE

tdgf16@hotmail.com

 Türk Dünyası Belgesel Film Festivali T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından organize edilen bir etkinliktir.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, 5224 sayılı yasa gereğince Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'ndan alınan izinle düzenlenmektedir.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'nun film festivalleri için belirlemiş olduğu ilkeleri benimser.
2018 © Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım oramedya