Dilde Birlik 9 Ülke 9 Şehir 1 Festival

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Kırgızistan Gösterimleri Gerçekleştirildi

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde (KTMÜ) “3. Uluslararası Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Kırgızistan Gösterimleri” yapıldı.
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde (KTMÜ) “3. Uluslararası Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Kırgızistan Gösterimleri” yapıldı.

Gösterimlerin bugün (23 Ekim 2018) gerçekleştirilen açılış törenine Kırgızistan sinema dünyasının önde gelen temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler, sinemaseverler ve basın mensupları katıldı.

Festival; Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği gibi kurumların yanı sıra KTMÜ’nün de arasında bulunduğu 11 üniversitenin desteğiyle düzenlendi.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, programdaki açılış konuşmasında, “Türk dünyasının bütün renklerini bu salonda görmek gerçekten Türk dünyası için onur verici. İlim irfan yuvası üniversitelerimizde bu tür projelere destek verilmesi, Türk dünyasının sanatına önem verildiğini gösteren bir olaydır.” dedi.

Menderes Demir, Media Manas ve TRT AVAZ muhabirine verdiği röportajda da “Geçtiğimiz yıl ve daha önceki yıl olduğu gibi dereceye giren filmlerimizi gösterime çıkarıyoruz. Bu yılki sloganımız ‘8 Ülke 8 Şehir 1 Festival’. Yani 8 Türk Cumhuriyetinde filmlerimizi göstereceğiz, 8 şehirde göstereceğiz. ‘Türk Ana’ diye bir projeyi hayata geçirdik. 8 ülke 8 Türk annesi sloganıyla Kırgızistan’dan Kırgız annenin, Kazakistan’dan Kazak, Azerbaycan’dan Azeri, KKTC, Makedonya, Tataristan ve Türkiye’den bir annenin bir gününü çekerek, sonunda bunları birleştirip Türk Ana diye bir filme dönüştürdük. Bu yıl biz Türk Ana diye çektiğimiz filmin ülke gösterimlerinin sonunda seyirci ve izleyicilerin değerlendirmesiyle Türk Ana’ya özel ödül tahsis edeceğiz.” diye konuştu.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev, “Bu Festivalde gösterilen tüm belgesel filmleri öncelikle bizler çok iyi tanımalı, anlamalıyız. Türk dünyası da tanımalı. Sonra da başkalarına tanıtmalıyız. Bu filmler nasıl çekildi, rol alan aktörler kimler, konuları ne gibi pek çok sorunun cevabı çok önemli.” sözleriyle etkinliğe verdiği önemi dile getirdi.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Sebahattin Balcı, "3 yıldan beri sürdürülebilir bir çalışmayı ortaya koyarak Türk dünyasında yeni bir heyecan oluşturdu. Bu film festivalleri öncelikle fikirleri bir araya getiriyor. ‘Dilde birlik, fikirde birlik, işte birlik…’  Türk dünyasının birliği böyle olur. Herkes kendi bölgesinden bir hayatı sunuyor bize. Aynı zamanda bizim kültür mirasımız var mı, var. Özellikle de kazanmamız gereken, gelecek nesillere aktarmamız gereken medeniyet mirasımız, kültür mirasımızdır. Bu filmler bunu sağlıyor.” sözleriyle Festivalin Türk dünyasının birlikteliğine yaptığı katkıyı ifade etti. 

3. Uluslararası Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Kırgızistan Gösterimleri açılış töreninde, Festivalde ödül alan Kırgızistanlı sinemacılara sertifikaları da verildi.

Kırgızistan Gösterimleri kapsamında “Türk Ana”, “Altay’ın Çocukları Kazaklar”, “Seni Unutamadım”, “Karadeniz’in Yalnız Nineleri”, “Men Türkmenem Men Begem”, “1916 Milli Mücadelesi”, “Kurbağa Avcıları”, “Sen Adam mısın?”, “Saksak: Bir Tütün Belgeseli”, “İsterdim”, “Bozkurt” ve “Paradoks Bir Koşu” adlı filmler sinemaseverlere sunuluyor.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Türk Kültürü ve Türk’ün Dünyaya Bakış Açısı” konulu Festivale çeşitli ülkelerden sinemacılar 140 belgeselle katıldı. Festivalin öğrenci kategorisinde Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğrencisi Cibek Abdullayeva “Kadın Dünyası” adlı filmiyle üçüncülük ödülüne lâyık bulundu. Ayrıca Festivalde Türk Kültürü ve Jüri Özel Ödülü’nü, Türkçe seslendirmesini KTMÜ Radyo Televizyon Müdürü Dr. Bülent Namal’ın yaptığı, "1916 Milli Mücadelesi" adlı filmiyle Kırgızistan'dan Tilek Murataliyev aldı.
Son Haberler

8. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Finalistleri Belirlendi

III. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI İLETİŞİM VE SANAT SEMPOZYUMU AZERBAYCANDA DÜZENLENECEK

TÜRK DÜNYASINDA KÜLTÜR ŞÖLENİ BAŞLIYOR SON MÜRACAAT 30 AĞUSTOS 2023

8.TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACAATLARI BAŞLADI

Film festivali Niğde'de son buldu !..İletişim

Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu

Genel Merkez

Asmalı Mescit Mahallesi İstiklal Cad .Sofyalı Sokak No:20/21 Beyoğlu/İstanbul Türkiye‎

+90 (312) 417 32 21

+90 (532) 068 43 71

info@tdgf.org.tr

Osmaniye Şube

İstiklal Mah. Tülücüler Sok. Baloğlu Pasajı Kat:3 No:3 - Merkez / OSMANİYE

tdgf16@hotmail.com

 Türk Dünyası Belgesel Film Festivali T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından organize edilen bir etkinliktir.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, 5224 sayılı yasa gereğince Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'ndan alınan izinle düzenlenmektedir.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'nun film festivalleri için belirlemiş olduğu ilkeleri benimser.
2018 © Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım oramedya