Dilde Birlik 9 Ülke 9 Şehir 1 Festival

TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR KERVANI OSMNAİYE’DEN GEÇTİ

OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİNDE ÖDÜLLÜ FİLMLER GÖSTERİMİ YAPILDI
Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu ile Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfının öncülüğünde T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Türk Dünyası Belediyeler Birliği destekleri, Üniversiteler, sivil toplum ve meslek örgütleri ile basın kuruluşlarının proje ortaklığında 7.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ödüllü filmler gösterimi Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapıldı.

Gösterimler “Fikirde Birlik 9 Ülke 9 Şehir 1 Festival” sloganı ile Korkut Ata Üniversitesi 15 Temmuz Şehitler amfisi salonunda yapıldı. Program kapsamında açılış kokteyli ve Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölüm başkanı Doç. Dr. Selma Şahin tarafından hazırlanan Türk Dünyası Filmleri fotoğraf sergisi de gerçekleştirildi. Sergi açılışında Vali Muavini Ömer Faruk Güney ve Rektör Prof. Dr. Turgay Uzun ile davetlilere fotoğraf sergisiyle ilgili bilgiyi Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Altıntaş verdi.

Gösterim programı Saygı duruşu İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Programın açılışında bir konuşma yapan Türk Dünyası Gazetecler Federasyonu Başkanı ve Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Tertip Komitesi Başkanı Menderes Demir, Festivalin ortaya çıkış ve gelişme sürecini anlatarak, “Türk Dünyası Doğu Türkistan’dan Avrupa içlerine kadar geniş bir aile. Türk Milletinin Kültürüne sanatına ve kardeşlik hukukuna katkı sağlamak için bu festivali düzenliyoruz” diye konuştu. Menderes Demir’den sonra bir konuşma yapan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun’da yurt içinden ve yurt dışından film gösterim programına katılan misafirlere hoş geldiniz dedikten sonra Üniversite olarak festivale sağladıkları katkılardan bahsederek “Üniversite olarak Türk dünyası ile ilgili tüm projelere destek veriyoruz. Sinema ve belgesel günümüzde değerlerin anlatılması için kıymetli bir vasıta. Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu da bunu başarılı bir şekilde yürütüyor. Başkan Menderes Demir başta olmak üzere tüm festival ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmalardan sonra Festival Tertip Komitesi adına Menderes Demir tarafından ev sahipliği için Rektör Prof. Dr. Turgay Uzun’a, Vali Muavini Ömer Faruk Güney tarafından desteklerinden dolayı Dekan Prof. Dr. Osman Altıntaş’a ve Osmaniye Belediye Başkan vekili Hulusi Akkuş tarafından Üniversite Genel Sekreteri Recep Şen’e festivalin kristal kupası takdim edildi.

Programın devamında Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi çok sesli korosu Osmaniye Belediyesi Mehter takımı eşliğinde Tuna Nehri Marşı , Eski Ordu Marşı ve fetih marşını muhteşem bir şekilde seslendirdi. Müzik bölüm başkanı Doç. Dr.  Kaan Öztutkan ve Doç. Dr.Zülüf Öztutkan ile koro ve mehter takımı dakikalarca alkışlandı.

Müzik dinletisinden sonra Afganistan’dan “Gulab Gul” ve Azerbaycan’dan 44 günlük Karabağ zaferini anlatan “Biz” isimli belgesel filmler duygu seli içerisinde gözyaşları ile izlendi.

Türk Dünyası Ödüllü Belgesel Filmler Kültür kervanı toplu çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nin ve Kültür Kervanın 7.si Niğde’de yapılacak gösterim programıyla sona erecek. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ev sahipliğinde hain FETÖ terör örgütünün darbe girişiminde kahramanca şehit düşen Ömer Halisdemir ve tüm şehitlerimiz anısına yapılacak gösterimle 2022 yılı programı tamamlanmış olacak.
Son Haberler

Etkinlik Takvimi

TÜRK DÜNYASINDA KÜLTÜR ŞÖLENİ 9.TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACAATLARI DEVAM EDİYOR

TÜRK DÜNYASINDA KÜLTÜR ŞÖLENİ 9. TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACAATLARI DEVAM EDİYOR

8. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Niğde Gösterimleri Yapıldı

Türk Dünyası Ödüllü Film Gösterimleri Sivastaİletişim

Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu

Genel Merkez

Asmalı Mescit Mahallesi İstiklal Cad .Sofyalı Sokak No:20/21 Beyoğlu/İstanbul Türkiye‎

+90 (312) 417 32 21

+90 (532) 068 43 71

info@tdgf.org.tr

Osmaniye Şube

İstiklal Mah. Tülücüler Sok. Baloğlu Pasajı Kat:3 No:3 - Merkez / OSMANİYE

tdgf16@hotmail.com

 Türk Dünyası Belgesel Film Festivali T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından organize edilen bir etkinliktir.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, 5224 sayılı yasa gereğince Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'ndan alınan izinle düzenlenmektedir.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'nun film festivalleri için belirlemiş olduğu ilkeleri benimser.
2018 © Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım oramedya