Dilde Birlik 9 Ülke 9 Şehir 1 Festival

Türk Dünyası Ödüllü Film Gösterimleri Sivasta
Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılı ve Sivas Gazeteciler Cemiyetinin kuruluşunun 30. yılı anısına Sivas’ta düzenlenen etkinlikleredeidi. Sivas Valiliği, Sivas Belediyesi ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nin destek verdiği etkinliklerin ev sahipliğini ise Sivas Gazeteciler Cemiyeti yaptı. Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezinde, Türk Dünyası Belgesel Film Festivalinin ödüllü filmlerinin gösterimlerini gerçekleştirerek etkinliklere destek verdi.

 

Belgesel film gösterimlerinin açılışında bir konuşma yapan Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, “Federasyonumuzun öncülüğünde Türk Dünyası belgeselci ve sinemacılarını bir araya getirmek amacıyla bu yıl 8’sini gerçekleştirdiğimiz Türk Dünyası Belgesel Film Festivalinin ödüllerini TRT AVAZ canlı yayınında takdim ettik. Geçtiğimiz hafta Festivalimizin ödüllü film gösterimleri ile Uluslararası Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumunun üçüncüsünü Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirdik. Doğu Türkistan’dan Avrupa içlerine kadar yayılan ve yerleşik olarak yaşayan Türk milletinin öz ve kök değerini belgesel ve film marifeti ile ortaya çıkarmak ve çıkan değerleri dünyaya göstermek gayreti içerisindeyiz. Bugün Sivas’ta, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezinde bulunmaktan son derece mutluyuz. 4-11 Eylül 1919 tarihleri arasında  düzenlenen Sivas Kongresinde Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları tarafından; Misak-ı Millinin esasları belirlenirken, İrade-i Milliye adında bir gazete çıkarılmasına karar verilmiştir. Sivas vilayet matbaası milli mücadele döneminin ilk gazetesi olan İrade-i Milliye’nin basım yeridir. Anadolu, Trakya ve Azerbaycan’dan 100’ü aşkın gazeteci ve cemiyet olarak Sivas’tayız. Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin 100. kuruluş yıldönümünü ve Sivas Gazeteciler Cemiyetinin kuruluşunun 30. yılı anısına Sivas’ta düzenlenen etkinliklerle katılmaktan ve Federasyon olarak etkinliklere destek vermekten son derece onurluyuz. Bizleri ağırlayan Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hakan Sezerer’e, Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Başkanı Yılmaz Karaca’ya, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Üniversite Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız'a, Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek'e teşekkürlerimi arz ederim. TDGF ve Türk basını olarak, 100. kuruluş yıldönümünü kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti Devletini ilelebet payidar kılmak en önemli vazifemizdir. Bugün Sivas’ta, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla bir kez daha anıyor, saygılar sunuyorum” dedi.Etkinlikte Bir konuşma yapan Sivas Gazeteciler Başkanı Hakan Sezerer ”Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu çok güzel projelere imza atıyor. .Bu projelerin bir kısmının Sivas’ta yapılması ve Cemiyetimizin 30. Yılı programı kapsamında yapılması bizleri ziyadesiyle memnun etti” dedi.Film gösteriminde bir konuşma yapan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Alim Yılmaz “Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Dünyasının en önemli filmlerinin gösteriminin üniversitemizde yapılması bizleri ziyadesiyle memnun etti. Böylesine kapsamlı bir projede paydaşı olmak ve Türk dünyası ile ilgili projelerde çalışmaktan memnun oluruz”dedi 
Son Haberler

Etkinlik Takvimi

TÜRK DÜNYASINDA KÜLTÜR ŞÖLENİ 9.TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACAATLARI DEVAM EDİYOR

TÜRK DÜNYASINDA KÜLTÜR ŞÖLENİ 9. TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACAATLARI DEVAM EDİYOR

8. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Niğde Gösterimleri Yapıldı

Türk Dünyası Ödüllü Film Gösterimleri Sivastaİletişim

Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu

Genel Merkez

Asmalı Mescit Mahallesi İstiklal Cad .Sofyalı Sokak No:20/21 Beyoğlu/İstanbul Türkiye‎

+90 (312) 417 32 21

+90 (532) 068 43 71

info@tdgf.org.tr

Osmaniye Şube

İstiklal Mah. Tülücüler Sok. Baloğlu Pasajı Kat:3 No:3 - Merkez / OSMANİYE

tdgf16@hotmail.com

 Türk Dünyası Belgesel Film Festivali T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından organize edilen bir etkinliktir.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, 5224 sayılı yasa gereğince Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'ndan alınan izinle düzenlenmektedir.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'nun film festivalleri için belirlemiş olduğu ilkeleri benimser.
2018 © Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım oramedya