Dilde Birlik 9 Ülke 9 Şehir 1 Festival

TÜRK DÜNYASI SİNEMACILAR ÇALIŞTAYI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Türk Dünyası Sinemacılar Çalıştayı İstanbul da 16-19 Aralık 2019 Tarihinde Yapıldı 7 Türk Cumhuriyeti 4 Özerk Türk Cumhuriyeti Sinema Genel Müdürlerinin Katıldığı Çalıştay da Sonuç Bildirisi Yayınlanarak Müşterek Çalışma Kararları Alındı
Türk Dünyası Sinemacılar Çalıştayında önemli Kararlar alındı.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Organizesi  Avrasya Kültür Sanat Derneği ve Türk Dünyası Sinemacılar Birliğinin Proje ortaklığında  Kültür Bakanlığı Sineme Genel Müdürlüğü himayesinde, Beyoğlu Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ’nin katkılarıyla SE-SAM,FİLM-SAN vakfı, Avrasya  Türk Dernekleri Federasyonunun Desteklediği , Türk Dünyası Sinemacılar Çalıştayı Türk Dünyasının 13 Bölgesinden 27 katılımcı ile Akgün Otelde gerçekleşti.

18 Aralık 2019 Tarihide saat 10.00 da başlayan Toplantıda Kazakistandan Sineme Genel Müdürü  Arman Assenov ,Kazak Film Genel Müdürü Kanat Torebay, Kırgızistandan Kültür E.Bakanı Milletvekili TÜRKPA Kültür Komisyonu Başkanı Sadık Şer-Niyaz,Kırgızistan Eski Sinema Genel Müdürü Talaybek Kulmendeyev, Özbekistan Özbek Film Müdürü Fatih Calalov,Tataraistan Tat Film Genel Müdürü Aytuganova Milyauşa ,Azerbaycandan Tütk Dünyası Sinemacılar Birliği Genel Sekreteri Oktay Mir- Gasım, Tacikistan Sinema Genel Müdürü Nosir Rahmon,Türkmenistandan Türk Dünyası Sinemacılar Birliği Yürütme Kurulu Başkanı Hocakulu Narlıyev,Kuzey Kafkasya (Dagistan)’dan iliyas Bogatıryov,Türk Dünyası Sinemacılar Birligi Yürütme Kurulu eş Başkanı Serdar Gökhan,Yapımcı Fono Film Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okan, SETEM Başkanı Mehmet Güleryüz, Dursun Güleryüz, Yapımcı Fedayi Öztürk,Yapımcı Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Genel Sekrer Erdogan Erdogdu,Türk Dünyası Belgesel Film Festivalı Jüri Üyesi Prof.Dr. Şehrabanı Allahverdiyeva, Tercüman Elif Demir, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Muhasibi Okan Çalışkan,Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başknı Menderes Demir, Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Yurt Dışı Direktorü Bayram Bayram Bayrammuhamedov.

  Çalıştay’da Türk Dünyası sinemasının durumu,2018-2019 Yıllarında Türk Dünyasında Çekilen Film, Dizi sayıları, Bu ülkelerde vizyona giren Filmler, Bu ülkelerde yıllık kaç film izleyicisi ile buluşuyor. Bu Ülkelerdeki sinema salonları, Bu ülkelerin Film ve dizi yapımcıların müşterek film ve dizi çekimleri, çekilen dizi ve filmleri bu ülkelerde aynı anda vizyona  girdirmesi gibi konuların gündemi ile toplanan Filmciler çalıştayı gerçekleştirdiler.

.

Türk Dünyası Sinemacılar Çalıştayı’nın İki gün gün boyunca yaptığı toplantı sonunda sonuç bildirisi Yayınlandı.

 2. TÜRK DÜNYASI SİNEMACILAR ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ

16-19 ARALIK 2019 İSTANBUL/TÜRKİYE

 

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonun organize ettiği, Türk Dünyası Sinema Platformu ve Avrasya Kültür Sanat Derneğinin proje ortağı olduğu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının himayelerinde, SE-SAM ve Film-San Vakfının destek verdiği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ve Beyoğlu Belediyesinin desteklediği “2. Türk Dünyası Sinemacılar Çalıştayı” 16-19 Aralık 2019 tarihleri arasında İstanbul Akgün Otelinde 11 farklı ülkeden 27 katılımcı ile başarıyla tamamlanmıştır.

 

1- Türk Dünyası Sinemacılar Çalıştayı Sonuç Bildirgesi'ndeki tavsiye ve öneriler, Türk Dünyası ülkelerinin Kültür Bakanlıkları başta olmak üzere ilgili devlet kuruluşlarındaki yetkilileriyle paylaşılacaktır. 

2- Türk Dünyası Sinema Platformu Yürütme Kurulu Üyeleri bulundukları ülke ve bölgelerden sorumlu oldukları hatırlatılarak görev dağılımı yapıldı. 

3- Kurul üyesi ülkelerin en az birer film belirleyerek Türk Dünyası Sinema Haftası etkinlikleri için Türk Dünyası Sinemacılar Platformu Yürütme Kuruluna Şubat 2020 sonuna kadar filmi teslim edeceklerdir. Bu filmler sekiz ülkede (Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Tataristan, Rusya, Tacikistan) Türk Dünyası Sinemacılar Platformu Film Gösterimi Haftası etkinliklerinde gösterilecektir. Bu gösterim ve etkinlikler uygun görülen tarihlerde adı geçen ülkelerde gerçekleştirilecektir. Gösterimler ile ilgili altyapı çalışmalarını gösterim yapılacak ülke temsilcileri ve genel koordinatörleri yapacaktır.

4- 2020 yılında Türk Dünyası Film Festivalinin  gerçekleştirilmesi için Türk Dünyası Sinemacılar Platformuna çalışmalarda bulunulması amacıyla yetki verildi. 

5-2020 Kazakistan gerçekleştirmesi planlanan Türk Dünyası 3. Sinemacılar Çalıştayı için Türk Dünyası Sinemacılar Birliği Yürütme Kurulu üyesi Kanat Törebay’a yetki verilmesine karar verilmiştir.  6- Türk Dünyası Sinemacılar Birliği olarak Üniversitelerin İletişim Fakülteleri ile yapılan ortaklıkların arttırılarak devam ettirilmesi yönünde görüş birliğine varıldı.

7- Platform sekreteryası çalışmalarının daha düzenli ve ivedi yürütülebilmesi için 2 kişinin sekreterya da görevlendirilmesi ve kişilerin giderlerinin sağlanması amacıyla bir fon oluşturulması ile ilgili görüş birliğine varıldı. 

8- Kazakistan’da bir vakıf kurulması ve platform çalışma sahasındaki tüm sinemacılara vakfa üye olması yönünde çağrı yapılması, ayrıca Türkiye’de de bir vakıf kurulması ve kurulacak olan vakfa Türkiye’den ve Türk Dünyasından sinemacıların üye olması ve bu vakfın Kazakistan’daki vakıfa üye olması karara bağlandı.

9- 13-18 Nisan 2020 Duşanbe’de, 19-23 Nisan Almatı, 24-26 Nisan 2020 Bişkek sinema günlerinin düzenlenmesi kararlaştırıldı.

 

10- Tataristan Kazan’da düzenlenecek Sinema ve festival çalışmalarına destek verilmesi kararı alındı.

11- İkinci Dünya Savaşı’nı kazanan halklar arasında yer alan ve bizimde faaliyet gösterdiğimiz ülkeleri de içine alan coğrafyadaki 2. Dünya Savaşı konulu filmlerin dijitalleştirilmesi ile ilgili çalışmalara destek verilmesi kararlaştırıldı.

12- Türk Dünyası sinemalarının ve belgeselcilerinin, geçmişte ve günümüzde ürettiği filmlerin gösterimlerini yapabilecekleri bir TV/kültür kanalının kurulması ve bu konuda Kazakistan’da çalışmalar yürütülmesine destek verilmesi karara bağlandı.

13- Yeni Yürütme Kurulu listesi oluşturularak isimler oylamaya sunuldu ve yeni yürütme kurulu üyelerinin 2 yıl süreyle görev yapmaları karara bağlandı.  Türk Dünyası Sinemacılar Birliği yeni Yürütme Kurulu listesi ekte sunulmuştur. 

14-Türk Dünyası Sinemacılar Birliğinin Çalışmaları ve 2020-20121 Yıllarındaki Faliyet programında Genel Koordinatörlüğe Menderes Demir, Koordinatör yardımcılığına Bayram Bayrammuhamedov getirildi. 19 Aralık 2019

 

 

 

 

     Hojaguly NARLYYEV                                                      Menderes DEMİR

 

      TDSB Yürütme Kurulu Başkanı                                        Tertip Komitesi Başkanı

 

 

 

Bayram BAYRAMMUHAMEDOV                                                Erdoğan ERDOĞDU

       TDSB Genel Koordinatör                                                           Genel Sekreter

 

 

 

Timur YILMAZ-Alihan ERBAŞ

Sekretarya

 

 

 

 
Son Haberler

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Finalist Filmleri belirlendi

TÜRK DÜNYASI 7.BELGESEL FİLM FESTİVALİ MÜRACATLARI DEVAM EDİYOR

7.TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ YAPILIYOR

II. TÜRK DÜNYASI İLETİŞİM VE SANAT SEMPOZYUMU SONA ERDİ

Ödüllü filmlere yoğun ilgi!..İletişim

Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu

Genel Merkez

Asmalı Mescit Mahallesi İstiklal Cad .Sofyalı Sokak No:20/21 Beyoğlu/İstanbul Türkiye‎

+90 (312) 417 32 21

+90 (532) 068 43 71

info@tdgf.org.tr

Osmaniye Şube

İstiklal Mah. Tülücüler Sok. Baloğlu Pasajı Kat:3 No:3 - Merkez / OSMANİYE

tdgf16@hotmail.com

 Türk Dünyası Belgesel Film Festivali T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından organize edilen bir etkinliktir.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, 5224 sayılı yasa gereğince Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'ndan alınan izinle düzenlenmektedir.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'nun film festivalleri için belirlemiş olduğu ilkeleri benimser.
2018 © Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım oramedya